Stowarzyszenie Idokan Polska

Idokan Poland Association

Streszczenie/Słowa kluczowe tomII-art18

Streszczenie
 
Autor, jest przedstawicielem nauk o kulturze fizycznej i socjologiem. Interesuje się zwłaszcza socjologią i antropologią kulturową. Pracę tę konsultował wstępnie z prof. dr hab. Zbigniewem Puckiem (UJ), specjalistą antropologii kultury.
  Recenzent - prof. dr hab. Jerzy Kosiewicz (Katedra Nauk Społęcznych AWF Warszawa) - ocenił pracę bardzo wysoko. Stwierdził, że "praca jest próbą holistycznego ujęcia zagadnień antropologicznych z punktu widzenia nauk humanistycznych i nauk o kulturze fizycznej. Stanowi wysoce oryginalne i niezmiernie interesujące ujęcie badanego problemu."
  Autor przedstawia propozycję stworzenia nowej, integralnej teorii antropologicznej, która uwzględniałaby wskazania nowoparadygmatyczne w epistemologii i metodologii, oraz ujmowałaby wszystkie wymiary człowieczeństwa. Poniższe rozważania dotyczą możliwości zbliżenia socjologii, antropologii, nauk o kulturze i 'nauk o sferze duchowej' (psychologia, religioznawstwo, teologia), na przykładzie antropologii dalekowschodnich sztuk walki.


Słowa kluczowe:

Key words: