Treningi
Akademia Yoshin (w latach 1987/2019 pod nazwą:
Rzeszowski Ośrodek Akibudō, Kobudō i Jūjutsu „Dōjō Budōkan")
Centralny Ośrodek SIP
Zajęcia prowadzi shihan Wojciech J. Cynarski (9 dan jūjutsu, 9 dan karate, hanshi),
dyrektor techniczny SIP
Treningi w sekcji rzeszowskiej:
Rzeszów, Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Hofmanowej, poniedziałki i czwartki, godz. 17.30-19.00
Treningi w sekcji strzyżowskiej:
Strzyżów, Szkoła Podstawowa 2, ul. Daszyńskiego, środy i piątki, godz. 17.30-19.00
Ćwiczymy kompletny system Idōkan Yōshin-ryū budō !
Dodatkowo w ramach Shibu Kobudo ćwiczymy walkę japońskim mieczem samurajskim (kenjutsu) i techniki innych broni ze starojapońskiej tradycji, głównie według pochodzącej z XV wieku szkoły Tenshinshoden Katorishinto-ryu.
W naszym systemie nauczania sztuk walki jest też iaido (sztuka dobywania miecza / szabli), kobudo (tradycyjne bronie), klasyczne aiki-jujutsu etc.
W roku 1987 sensei Stanisław Cynarski, pionier polskiego aikibudo-kobudo, nawiązał kontakt z francuskim sensei Alainem Floquet’em.
1988 – S. Cynarski zorganizował w Tarnowie pierwszy z serii seminariów szkoleniowych wg szkoły A. Floqueta. Szkolenie poprowadził Lionel Lefranc 4 dan.
1989 – asystenci S. Cynarskiego – Wojciech Cynarski i Andrzej Bieś praktykowali na „stażach” we Francji i jako uchi-deshi u A. Floquet’a.
1992 – W. Cynarski na konferencji Francuskiego Shibu Katorishinto-ryu. Ćwiczy pod kierunkiem Goro Hatakeyamy i Yoshio Sugino. Następnie zdaje na 1 dan – zostaje pierwszym yudansha Tenshinshoden Katorishinto-ryu w tej części Europy.
W listopadzie 1992 odbywa się historyczna walka pokazowa na ostrą broń, w której Wojciech Zabłocki reprezentuje polską szablę husarską, a Wojciech Cynarski (w imieniu Polskiej Federacji Dalekowschodnich Sztuk Walki) – japońskie kenjutsu. Walka była transmitowana przez TVP.
1993 – za aprobatą shihana G. Hatakeyamy rozpoczyna działalność Shibu Kobudo w Polsce z siedzibą w Rzeszowie. W. Cynarski naucza kenjutsu/kobudo Tenshinshoden Katorishinto-ryu w kilku środkach w Polsce.
W kolejnych latach nauczaniem Tenshinshoden Katorishinto-ryu w Polsce zajmuje się głównie shihan Goro Hatakeyama i jego uczniowie (Sergio Mor Stabilini, Andrea Re), ich uczniowie, oraz uczniowie S. i W. Cynarskich.
Obecnie funkcjonuje kilka ośrodków, gdzie regularnie nauczane jest heiho/kobujutsu Tenshinshoden Katorishinto-ryu. Ponadto techniki i formy tej szkoły/stylu nauczane są w ramach systemu aikibudo (liderem w Polsce jest sensei Rafał Sałapski), systemu Idokan aikijujutsu shihana S. Cynarskiego, systemu Idokan Yoshin-ryu sogo budo W. Cynarskiego, systemu Sugiwara sogo budo T. Sugiwary i systemu Kobukai aikijujutsu Jana Janssensa.
W poszczególnych środkach w Polsce nauczanie realizowane jest w przekazie: 1) shihana Yukihiro Sugino / Sugino dojo; 2) shihana Risuke Otake i jego spadkobierców; 3) Shibu Kobudo w Polsce, które działa niezależnie, nauczając tak, jak nauczał na przełomie lat 80 i 90 XX wieku meijin Yoshio Sugino, i
we współpracy z kilkoma instruktorami działającymi dziś na terenie Europy.
Kontakt: tel. 606 826 342.